” Równowaga Twoich hormonów- równowaga Twojego życia” -Claudia Welch. Po prostu zatrzymaj się i zacznij żyć życiem, którym na prawdę chcesz żyć

Wpis przeczytany: 970 razy

Rewelacyjna, obowiązkowa lektura dla każdej kobiety, dla kobiety która, chce się dowiedzieć jak działa cała gospodarka hormonalna, od czego jest zależna,co ma nią wpływ, i dlaczego to my mamy największą moc by uzdrowić siebie.

W czasach nieustannej pogoni, nie bardzo wiadomo za czym, ale skoro świat pędzi, gnam i ja, powierzchownch relacji, spęczniałych ambicji, by sprostać temu, czym karmi nas i jakie wymogi stawia przed nami świat plastikowej popkultury. Szczególnie obraz kobiety przybrał karykaturalny blask. W tali co najwyżej sześćdziesiąt centymetrów, róż na policzkach tylko takiej a nie innej firmy, przecież jesteś tego warta”, spodnie takie, buty takie, torebka, wiadomo, najlepiej wyraźne logo musi na niej błyskać, praca najlepsza z możliwych, oczywiście z perspektywą rozwoju, to nic, że trochę nas uwiera, nie bardzo nas zajmuje, ważne, że dobrze wypadamy w drabinie społecznej. Mężczyzna -taki, nie inny, on też musi być rokujący, no i drugie życie na fejsie, znajomi, wakacje w tropikach, zaliczone kursy i nowe trofea, rajskie ptaki z myślą o locie nad księżyc. Co miesiąc nowy numer kolorowych, idiotycznych slajdów ”Elle”, które kształtują nas jak foremka ciasto. Pogubione w światłach miast, oderwane od siebie, przytłoczone spalinami i tramwajowym hukiem wynaturzamy się. Ile z nas słyszy swoją prawdziwą myśl i czym ona jest? Co zrobić by dotknąć siebie? Na te i wiele innych pytań odpowie nam ta lektura.

Świat hormonów w nas, jak działa i dlaczego nie działa w sposób prawidłowy, w sposób który by nas prowadził, chronił, wspierał. Autorka bardzo szczegółowo opisuje to, używając przy tym niezwykle zabawnych i obrazowych porównań. Porównując układ sił estrogenu i progesteronu do hipnotyzującego tańca w wykonaniu Fred i Ginger, widzicie ten walc ? Wyjaśnia jaką rolę w gospodarce hormonalnej odgrywa hormon stresu, i od czego się właściwie zaczyna, pogarszające się samopoczucie, zmęczenie, kłopoty z miesiączką, i gdzieś wewnątrz nas zaczyna się jakieś kłucie.

W części drugiej opisuje problemy zdrowotne kobiet, które najczęściej występują przy zaburzeniach hormonalnych. Przebieg i problemy cyklu menstruacyjnego, czas poczęć, zdrowie piersi, serca, przejście przez menopauzę,  jest o osteoporozie, o tym jak według medycyny chińskiej i ajuwerdy są prawdziwe przyczyny tych dolegliwości, co proponuje nam medycyna zachodnia i jaką rolę gra nasz przewodnik, ukryty w zakamarkach duszy, w uleczeniu tego co nie działa prawidłowo.

Część trzecia opisuje jak wyruszyć w proces uzdrawiania, czyli praktyczne wskazówki dotyczące pożywienia, metod pracy z ciałem poprzez wybór odpowiedniego stylu ćwiczeń, zalety yogi, moc dotyku uzdrawiającego, masaży, w tym również tych wykonywanych samej sobie, lecz i niezwykle istotne praktyki duchowe: modlitwa, medytacje, relaks, sen, a także jakość relacji w których żyjemy, w tym najważniejsza, sama ze sobą, jest jedną z najistotniejszych pokarmów dla duszy.

Sięgnęłam po tę  książkę, bo sama na moment znalazłam się w pułapce, tak często dziś spotykanej choroby hormonalno-immunologicznej Hashimoto, na pewno ta wiedza, która do mnie przyszła z niej, pomogła mi w moim procesie uzdrowienia uleczyć się.

Czego ja nauczyłam się z tej książki? O tym jak otworzyć wewnątrz siebie tę świętą przestrzeń, by usłyszeć skąd i dlaczego te zaburzenia się wzięły, czytając tę książkę miałam wrażenie że autorka jak dziecko przeprowadza mnie po zawiłym świecie hormonów, które krążą we mnie, rodzą się, bądź nie, powodując przy tym trzęsienia ziemi w naszym życiu. Było wtedy upalne lato i pokonując duszne ulice brudnego miasta, będąc otwartą w trakcie tej podróży, od razu nasuwały mi się obrazy przyczyn mojej choroby,  niszczącego, zabijającego wpływu środowiska, miejsca w którym żyję, kurz spaliny, huk, ten ciągły zewnętrzny warkot jak głos potwora, który od lat straszy pożarciem, przepływały mi również uczucia, myśli, wskazówki w jaki sposób moje ciało chce bym wróciła do siebie, i dlaczego czekolada, oczywiście ta gorzka, daje siłę i moc, i że można nią bezkarnie uszczęśliwiać się. Uczy również, że styl życia,  szeroko pojęty, dieta oraz umiejętność radzenia sobie ze stresem, to trzy główne filary naszego życia, które budują tę równowagę w nas, to nauka o zrzuceniu wszystkich masek i uważności, otwarcia na sygnały płynące z ciała. Naturalnie by przyjąć ten rodzaj wiedzy należy być w pewnego rodzaju gotowości, by usłyszeć ten najważniejszy głos, głos naszej duszy, który prowadzi nas po wszystkich zawiłościach życia, wskaże kierunki i metody, sam weźmie te, które potrzebuje by się uzdrowić. Bądźmy uważne, bądźmy dla siebie czułe i wyrozumiałe, ale też otwórzmy się na język naszej duszy,usłyszmy słowa i melodię, którą ma dla nas świat.

Jak już widzisz drogi czytelniku, a raczej pewnie czytelniczko sama jestem w niezwykłym procesie uzdrawiania i mogę tylko powiedzieć jako praktyk wyniesionych nauk, że warto przeczytać tę książkę, otworzyć się na mądrość, która płynie z niej, otrzymasz wymierne efekty w polepszeniu Twojego zdrowia i samopoczucia, czyż to nie wspaniałe?

Sama praktykując medytację, która niezwykle oczyszcza, uwaga, to nie jest łatwy proces, jak wiemy by dokonać oczyszczenia trzeba wyrzucić tonę śmieci, które zalegają w nas, tych świadomych i tych ukrytych, gdzieś w zakamarkach naszego umysłu, duszy, które jednak wciąż drenują komórki naszego ciała, niszcząc je, ale możemy to zmienić.

Medytacja, ćwiczenie yogi , uważne słuchanie swego ciała, czego dziś potrzebuje, czasem chciałoby się ominąć to, ale yoga dla mnie to świadomy, terapeutyczny, uzdrawiający powrót do ciała. Leczy, koi, uzdrawia, nie tylko ciało, uwalnia duszę, a to właśnie ona prowadzi nas w procesie uzdrawiania.

Słuchanie potrzeb swego ciała i właściwa dieta, to może być na początku trudne, ale każda z nas ma inne potrzeby, i czuje, które jedzenie daje jej to zdrowie, a które go odbiera. Wprowadzenie tego szacunku, miłości i uważności do siebie zmienia też jakość relacji, niektóre, te które okradały nas, z nas samych, z naszej siły, raniły, niszczyły, same odpływają, inne zmieniają swój charakter, nasze bycie w nich, przypływają też nowe dobre anioły do nas.

Bądź uważna, wejdź w tą przygodę. Słowami autorki ” Po prostu zatrzymaj się i zacznij żyć życiem, którym na prawdę chcesz żyć” W tych słowach zawiera się prawda i cała istota tej książki, powrotu do równowagi,zdrowia, która wymaga od nas czasem wielkiej odwagi, ale warto ją w sobie odnaleźć i uczynić pierwszy krok, który będzie rodził kolejne. Pięknej podróży po samych nas.

                                                                                                                                         Kamila Wojciechowicz

 

Jeśli podobał Ci się przekaz Skrzydeł Duszy i wniósł w Ciebie coś wartościowego, możesz nam udzielić wsparcia na rozwój bloga. Dziękujemy : )
Wspieram

Lub tradycyjnie na konto: 51 1020 2791 0000 7202 0023 8006

Dodaj komentarz

Close Menu